100 jaar Heilig Hartbeeld
Op deze pagina
In 2026 is het iconische Heilig Hartbeeld op de Wijngaardberg in Wezemaal precies 100 jaar oud. Het beeld van Jezus, dat met open armen waakt over het dorpscentrum, is een van de bekendste herkenningspunten in onze gemeente en onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van Wezemaal. Om dit jubileum te vieren, werd er een uniek activiteitenprogramma uitgewerkt.
Het 10 meter hoge Heilig Hartbeeld op de Wijngaardberg werd in 1926 opgericht door de parochiegemeenschap van Wezemaal. In september waakt het beeld precies honderd jaar over Wezemaal. Op dezelfde plek stond vroeger de windmolen, die tijdens de Eerste Wereldoorlog werd vernietigd door de Belgische troepen. Zo konden ze verhinderen dat de Duitse soldaten het als uitzichtpunt zouden gebruiken.
Het was op 5 september 1926, op de kop van de Wijngaardberg, dat het monumentale Heilig Hartbeeld plechtig werd ingewijd. Aanvankelijk was het beeld van ver zichtbaar voor wie het dorp vanuit Leuven naderde. Natuurpunt en de gemeente werkten daarom samen om het panoramapunt van het Heilig Hartbeeld te herstellen. De zichtas werd eerder dit jaar opnieuw vrijgemaakt, zodat het beeld weer zichtbaar is vanop verschillende plaatsen in het dorp.
Tot in de jaren '90 werd er jaarlijks een grote optocht met bloemenhulde gehouden vanuit het dorpscentrum naar het Heilig Hartbeeld. Die traditie verwaterde uiteindelijk. Vandaag trekken jaarlijks duizenden bezoekers en toeristen de prachtige natuur van de Wijngaardberg in en komen zo oog in oog te staan met het Heilig Hartbeeld.
Renovatie
Tijdens de maand juli wordt het beeld gereinigd en worden het metselwerk en de fundering van de sokkel hersteld waar nodig, zodat het beeld weer straalt als weleer.
Wandelbrochure
Naar aanleiding van dit jubileum is er een wandelbrochure waarmee je in tien stops door de geschiedenis van het Heilig Hart en Wezemaal wandelt. De brochure is verkrijgbaar bij de dienst Toerisme en het bezoekerscentrum, maar ook digitaal beschikbaar.
Meer info
Artikel trots: 100 jaar Heilig Hart
Flyer activiteitenprogramma 2026
Nieuwsbericht: 100ste verjaardag Heilig Hartbeeld in Wezemaal wordt feestelijk herdacht
Feestelijke herdenking
Dit jaar organiseert de gemeente Rotselaar, samen met het Heilig Hartcomité, een reeks gevarieerde activiteiten om het 100-jarige jubileum gepast te herdenken.
Juni
- Vrijdag 12 juni om 19.30 uur: Muzikale hulde door Zame in de kerk van Wezemaal en opening foto-expo in de kerk van Wezemaal (tot en met 20 september). Herbekijk de livestream.
- Zondag 14 juni om 10 uur: Plechtige eucharistieviering in de kerk van Wezemaal ter ere van het Heilig Hart. Herbekijk de livestream.
- Zondag 14 juni vanaf 13 uur: Jeezekesloop.
- Zaterdag 20 juni om 14 uur: Historische wandeling naar het Heilig Hartbeeld (Heemkring Groot-Rotselaar). Start: pastorie Wezemaal. Gidsen Patrick Staes en Philippe Hendrix van Heemkring Groot- Rotselaar geven tijdens een wandeling van ongeveer 5 kilometer meer uitleg op verschillende plaatsen langsheen de geschiedenis van Wezemaal en het Heilig Hart. Inschrijven.
Doorlopend
Juli–september: Expo 'Het beeld op de berg' op de eerste verdieping van het bezoekerscentrum van de Hagelandse wijn (foto's en schilderkunst). Gratis te bezoeken tijdens de openingsuren (dinsdag-vrijdag van 13 tot 17 uur, zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur).
September
- Zondag 13 september om 14 uur: Natuurwandeling naar het Heilig Hartbeeld (Natuurpunt Rotselaar). Start: Wezemaalplein. Ontdek samen met gids Veerle Vervoort de natuur- en erfgoedwaarden van de Wijngaardberg en het Heilig Hart-beeld, dat na enkele aanpassingen terug uitkijkt over het dorp. Inschrijven.
- Zondag 20 september: Plechtige viering Heilig Hartbeeld met om 10 uur de eucharistieviering, aansluitend een optocht naar het beeld met korte plechtigheid en zegening. Nadien is er een receptie in de parochiezaal van Wezemaal. Meer info over deze viering volgt.
- Weekends 19/20 en 26/27 september (telkens van 13 tot 18 uur: Expo Heilig Hartbeeld in de pastorie van Wezemaal, met foto’s, beelden, kunstwerken en historische documentatie.
Najaar
- Zaterdag 7 november om 14 uur: Lezing ‘Het beeld op de berg’ door Philippe Hendrix in GC 'de Mena', naar aanleiding van de publicatie van het gelijknamige cahier door de Heemkring Groot-Rotselaar. Het cahier (verkrijgbaar vanaf september) beschrijft de historische achtergrond en motivatie van de oprichting van het beeld, aangevuld met verhalen en getuigenissen.
Naast het activiteitenprogramma wordt de verjaardag op verschillende manieren omkaderd en zichtbaar gemaakt: met gedichten, liedjes, schilderijen (schildersatelier WZC De Lelie) … De kinderen van GBS 'het Nest' en VBS 'de Rank' zorgden met tekeningen en teksten op vlaggetjes voor versiering rond de kerk. Tijdens de activiteiten zijn er herdenkingshartjes te koop, gemaakt door den Ateljee.